raft klub Sokol Hodonín

ME Slovensko 2014

Naši junioři poprvé na mistrovství Evropy

V kategorii juniorů do 23 let zde Českou republiku reprezentovala posádka Raft klubu Hodonín, která nesla označení CZE 2. Tato posádka startovala ve složení Jindřich Blanář, Vojtěch Chrenka (slalom a sjezd), Radek Janošek (sprint a H2H), Antonín a Tomáš Martinka.

První závod = první medaile

V první den byly na programu disciplíny time trial a head 2 head. Timetrial je vlastně sprint ve slalomovém kanále, Tato disciplína je velmi náročná na techniku pádlování ale i samotné jízdy, protože jakékoliv zaváhání se projeví na celkovém dosaženém čase a mnohdy ztráta několika desetinek vteřiny může stát několik míst v celkovém pořadí. Posádka hodonínských raftařů jedno drobné zaváhání v jízdě předvedla. Ovšem vynikajícím výkonem ve zbylé části trati dosáhla čas, který je hned v první disciplíně dostal na stupně vítězů. Tentokrát to byla bronzová medaile. I když jsme možná mysleli v této disciplíně na víc. Posádka CZE 1 skončila až čtvrtá.

Bereme i zlato

Podle výsledků této disciplíny bylo provedeno nasazení do „pavouka“ H2H, kde startují posádky proti sobě a do dalších bojů postupuje vždy ta vítězná. Tým CZE 2 postupně vyřadil posádky Srbska, Rakouska a ve finále se potkal s týmem Slovinska, který byl velkým favoritem této disciplíny. Trochu jsme si mysleli na finále v rámci České republiky, bohužel v semifinále prohrála první posádka z borců ze Slovinska. V Českém poháru se tato disciplína téměř nejezdí, takže pro naše posádky nebývá příliš úspěšná. Ovšem kluci z Hodonína předvedli perfektní starty, které jsou velmi důležité a mnohdy rozhodující pro tuto disciplínu. Navíc ve všech jízdách dosahovali lepších časů než jejich soupeři takže měli vždy výhodu volby startovní pozice. To předvedli i ve velkém finále, kde po skvělém startu se dostali mírně dopředu. Ovšem Slovinská tvrdě atakovala naši loď a snažila se ji dostat mimo trať, což se jí nepodařilo. Naopak naše posádka vytlačila soupeře na kámen čímž posádka CZE2 získal rozhodující náskok. Mohla se tak radovat ze zlata hned první den, když ji na stupně vítězů doprovodila i posádka CZE 1, která získala v malém finále bronz.

Netradiční sjezd

Další disciplínou byl pro juniory sjezd, který se zde jezdil trochu netypicky na tři kola. Startovalo se na starém korytu Dunaje na poměrně klidné vodě, kde se sváděli hlavní boje o vítězství. Po objetí dvou bójek následoval výběh s  lodí do spojovacího kanálu, sjezd divoké vody a opět kolem bójek. Při tomto způsobu závodu velmi záleží na startu. Naše posádka CZE2 odstartovala poměrně dobře a v prvním kole se dostala na druhé místo za posádku Slovenska, naproti tomu velcí favorité této disciplíny posádka CZE1 složená ze sjezdových specialistů, kteří získávají medaile mezi muži i v tomto sportu byla po startu až na šestém místě. Ovšem posádka CZE1 postupně dotahovala jednotlivé posádky a po prvním kole se posunuli už na místo třetí a potom i první, když byla těsně stíhána posádkou z Hodonína. Tento český dvojblok tak již nikomu nedal šanci je dostihnout. Takže zlato pro CZE 1 a stříbro pro CZE 2.

Děvčata

Mezi děvčaty posádka České republiky s Martinou Blanářovou po výborném startu dostala na třetí pozici, ovšem v slalomovém kanále využila lepších technických dovedností a přeskočila posádku Itálie. Bohužel slovenská posádka si mezitím vypracovala dostačený náskok, který se českým děvčatům nepodařilo stáhnout. Stříbrné medaile však byly pro ně úspěchem po nepovedeném prvním dnu, kde skončily dvakrát na čtvrtém místě.

Poslední disciplína - slalom

O celkovém titulu rozhodovala poslední disciplína a tou byl slalom. Tato technická disciplína je náročná nejen na sílu a techniku, ale i na perfektní znalost vodáckého terénu. Hodonínská posádka předvedla ve velmi náročné trati, že jí síla ani technika nechybí. V perfektní jízdě ji však chyběl maličký kousek štěstíčka, když se dopustili tři drobných doteků zaviněných jak celkem silným větrem tak i pulzující vodou. Nejlépe se s tratí porvala posádka domácích borců, kteří znalost domácího kanálu využili k získání titulu v této disciplíně. Pro „hodoňáky“ tak zůstalo stříbro. Posádce CZE1 příliš nevyšli jednotlivé jízdy, takže obsadili až bramborovou pozici.

Mistři Evropy

V celkovém hodnocení získala posádka CZE 2 složená z hodonínských raftařů titul absolutních MISTRŮ EVROPY pro kategorii mužů do 23 let. Druhá byla posádka CZE 1 a třetí posádka Slovensko 1. Co říci na závěr, moc děkujeme všem posádkám a fanouškům za podporu a pomoc při zápolení. Myslím, že Česká grupa příkladně spolupracovala a podporovala se v dosažení skvělých výsledků. Pro všechny: Vydržte a i dyž o někomu necinklo, byli jste všichni skvělí!.

Napsal: Jaroslav Blanář - Banán


Zážitkový deník


Fotogalerie - Slovensko

Copyright © 2018 Alexandra Flajsarová